بدریخ اسمتانا

Bedřich Smetana

 

زندگی و آثار اسمتانا

بدریخ اسمتانا (متولد 2 مارس 1824، لیتومیشل، بوهم ، امپراتوری اتریش [اکنون لیتومیشل، جمهوری چک] – درگذشته 12 مه 1884، پراگ)، آهنگساز بوهمیایی اپرا و اشعار سمفونیک، بنیانگذار مکتب ملی موسیقی چک. او اولین آهنگساز واقعاً مهم  بوهمیایی ناسیونالیست  بود .

اسمتانا زیر نظر پدرش که یک نوازنده آماتور ویولن بود موسیقی آموخت. او اوایل زیر نظر یک معلم حرفه ای پیانو را شروع کرد و در سن شش سالگی در ملاء عام اجرا کرد. او تحصیلات خود را ادامه داد و بعداً معلم موسیقی خانواده لئوپولد، کنت فون تون شد. او با تشویق  فرانتس لیست  در سال 1848 یک مدرسه پیانو در پراگ افتتاح کرد و سال بعد با پیانیست Kateřina Kolářová ازدواج کرد. در سال 1856 اولین اشعار سمفونیک خود را نوشت  و در همان سال به رهبر ارکستر انجمن فیلارمونیک گوتنبرگ (سوئد) منصوب شد و تا سال 1861 در آنجا ماند. سپس به پراگ بازگشت و در آنجا نقش اصلی را در تأسیس انجمن ملی ایفا کرد . 

 

اسمتانا

اولین اپرای اسمتانا، برانیبوری در مقابل چکاخ ( براندنبرگ‌ها در بوهمیا )، در سال 1866 در پراگ تولید شد.  پس از آن در 30 مه 1866 دومین اپرای او، Prodaná nevěsta  Prodaná nevěsta) تولید شد. The Bartered Bride  بعداً شهرت اسمتانا را به عنوان یک آهنگساز برجسته چک ایجاد کرد. اپراهای بعدی او کمتر موفق بودند. دالیبور که تحت تأثیر واگنر نوشته شده بود در سال 1868 اجرا شد.Libuše ، که از نام یک شخصیت افسانه ای در تاریخ پراگ نامگذاری شده بود و قصد داشت جشن تاجگذاری پیش بینی شده (که هرگز انجام نشد) امپراتور فرانسیس جوزف به عنوان پادشاه بوهمیا را جشن بگیرد، تا سال 1881 تولید نشد. در سال 1874 وضعیت سلامتی اسمتانا شروع به وخامت کرد. نتیجه سیفلیس  او که بسیار نگران بود، از رهبری اپرای پراگ استعفا داد.

 

images 2

او در اواخر سال 1874 کاملاً ناشنوا شد، اما بین آن سال و 1879 چرخه ای از شش شعر سمفونیک باعنوان جمعی Má vlast ( کشور من ) نوشت که شامل ولتاوا ( مولداوی )، Z českých luhů a hájů (از مراتع و جنگل های بوهمیا ) و ویشهراد (نام دژی در پراگ). از این دوره همچنین کوارتت زهی به وجود آمد که او عنوان Z mého života ( از زندگی من ) را به آن داد که از بهترین آثار او به شمار می‌رفت. Hubička ( بوسه )، با موفقیت در سال 1876 تولید شد. Čertova stěna ( دیوار شیطان )، اجرا شده در 1882; و تعدادی تکنوازی پیانو، از جمله بسیاری از رقص های پولکا. اسمتانا از همان اوایل زندگی، یک نوازنده فاضل پیانو بود و سال‌ها بیشتر آثار او برای آن ساخته می‌شد. آن ترکیباتکه با قطعات پخته‌تر پیانوی سال‌های دشوار آخر او افزوده شد، بخش مهمی از ادبیات پیانو را تشکیل می‌دهد. به دنبال حملات افسردگی و علائم بی‌ثباتی روانی، اسمتانا وارد یک آسایشگاه در پراگ شد و در آنجا درگذشت.

انجمن Smetana که در سال 1931 در پراگ تأسیس شد، موزه ای حاوی دست نوشته های این آهنگساز را نگهداری می کند و از انتشار و اجرای آثار او حمایت مالی می کند. آثار اسمتانا، به ویژه عروس مبادله شده، کشور من، و سه پیانو، همچنان در سراسر جهان اجرا می شوند .

این مقاله اخیراً توسط ملیسا آلبرت اصلاح و به روز شده است .

منبع

دانلود آثار و شاهکارهای اسمتانا

.